Technaře vyhnalo mrazivé počasí

 

Plzeňský deník - 2.5.2006


 

Krásno - Noční teploty kolem nuly, studený vítr i sníh. Účastníci první letošní technoparty v Krásně na Sokolovsku tentokrát nebojovali s policií, ale s počasím.

Zatímco spolupráci s policisty si pořadatelé pochvalovali, zima je hodně mrzela a hodně jich vyhnala ještě před oficiálním ukončením CzaroTekku.

"Škoda toho počasí," povzdechl si včera pořadatel David Pařízek. Na technoparty přijelo v sobotu přes tři tisíce lidí. V neděli jich na soukromém letišti zůstalo už jen asi 1900 a včera jen několik desítek dobrovolníků, kteří sbírali po celé ploše odpadky. "Pozemek předáváme až v úterý. Máme tak čas uklidit," vzkazuje pořadatel.

Policisté po celou dobu konání technoparty hlídali veřejný pořádek a hlavně bezpečnost dopravy. Zajistili přes tři desítky řidičů, kteří chtěli z party odjet pod vlivem alkoholu. Jinak ale byli s prací mužů zákona spokojeni i samotní účastníci. "Je fajn, že místo buzerace a vyhánění konečně dělá policie to, co má. Řídí dopravu a jen hlídá, aby se nic nestalo," uvedl Dan z Mladé Boleslavi, který včera pomáhal s úklidem letiště.

CzaroTekk v Krásně skončil, policie nezasáhla

 
 

Sokolovský deník - 2.5.2006


 

Včera zůstaly na letišti v Krásně už jen desítky lidí, kteří uklízeli. Během celé technoparty policie řešila jen několik přestupků. Nejčastěji alkohol za volantem.

Krásno - První letošní technoparty, která se konala na soukromém letišti v Krásně pod názvem CzaroTekk, včera skončila. Policie proti technařům nemusela zasáhnout a pouze po celou dobu hlídala veřejný pořádek. Pořadatelé měli všechna povolení od majitelů pozemků, obce i správy chráněné krajinné oblasti.

"Celkem jsme zajistili 33 řidičů, kteří z letiště odjížděli a naměřili jsme u nich alkohol v dechu," shrnul kontroly mluvčí policistů Jiří Soukup. U dvou řidičů navíc kontrola odhalila požití jiných návykových látek, v jednom případě drogu extáze. Samotní řidiči chodili ještě před svým odjezdem za policisty a zkoušeli si fouknout, zda už mohou řídit. "Běžně to neděláme, ale v tomto případě je to jako prevence v pořádku," řekl šéf sokolovské dopravní policie Pavel Žíha s tím, že v jednu chvíli stála na zkušební test alkoholu v dechu fronta tří desítek aut. V noci ze soboty na neděli pak srazil řidič osobního auta Škoda Favorit na silnici z Krásna do Slavkova čtyřiadvacetiletého chodce. "Oba účastníci nehody byli návštěvníky technoparty. Orientační dechová zkouška vyloučila alkohol u řidiče, chodec nadýchal 1,72 promile alkoholu. Se zraněním hlavy a těžkým poraněním nohy byl převezen do nemocnice," uvedla policejní mluvčí Jolana Číhová. V nemocnici skončili také další dva technaři, kteří pod vlivem alkoholu a drog upadli přímo na letišti do bezvědomí. Nejkurióznějším zásahem policistů pak byl příjezd jedné účastnice z Prahy. "Měla na sobě pracovní policejní uniformu," vysvětlila mluvčí s tím, že se musela okamžitě převléknout.

Technoparty se během víkendu zúčastnilo přes tři tisíce lidí a hrálo zde přes dvacet hudebních souprav. Pořadatelé dodrželi slib a natočili reprobedny směrem od obce. "Hluk byl asi tak o padesát procent menší než před dvěma roky. Nikdo z obce si u mě nebyl stěžovat a celkově mohu říct, že se technoparty uskutečnila bez problému," řekl včera starosta Krásna Otto Wied. Stejně akci hodnotili i policisté, kteří z Krásna odjeli včera kolem třetí hodiny odpoledne, když už na letišti zbylo jen několik desítek posledních technařů.

MARTIN KASAL

Technoparty zaměstnala záchranáře

 
 

Středočeské Deníky Bohemia - 2.5.2006


 

Krásno - Tolika opilcům naráz záchranáři z Řevnic na Praze- západ už dlouho nepomáhali. Pozvali si je totiž organizátoři legální technoparty CzaroTekk u Krásna na Sokolovsku. Tam se o víkendu sjelo na 3000 návštěvníků. Policisté akci hodnotí jako vcelku bezproblémovou, i když přistihli desítky opilých řidičů. Zpravidla v případech, kde lidé kvůli nevlídnému počasí odjížděli, ale z opice se málo prospali. Alkohol stál také za většinou z necelé stovky úrazů, u kterých asistovali záchranáři. Pro tyto případy řevnická záchranná služba Trans Hospital vybudovala stan první pomoci; na CzaroTekk vyslala kromě sanitky také terénní čtyřkolku na svoz zraněných. Její posádka při pravidelném průjezdu areálem technoparty zřejmě zachránila život mladíkovi, který v opilosti zůstal ležet obličejem v louži. " A ještě dostal epileptický záchvat," podotkl šéf Trans Hospitalu Bořek Bulíček. Jinak záchranáři ošetřovali především drobnější úrazy po pádech. Objevily se ale i zlomeniny, větší tržné rány a záchranáři ošetřovali i pokousání od psů. " Nejtěžší úraz se stal v noci na neděli, kdy čtyřiadvacetiletého mladíka porazil automobil," připomněl Bulíček s tím, že mladík skončil v nemocnici s vážnými poraněními nohy a hlavy. S rozbitou hlavou objevili policisté na silnici i dalšího, devětadvacetiletého muže. " Poranění si patrně způsobil sám pádem ze svahu," podotkla policistka Jolana Číhová. U leckterých návštěvníků technoparty se zdravotní potíže projeví až doma. Zvlášť když po předchozích pěkných dnech mnozí na sychravý víkend s deštěm a sněžením nebyli dobře vybaveni. Leckteří tudíž pořádně prochladli - a kvůli rozjařenosti o tom často ani nevěděli. Nejsou tak vyloučeny třeba zápaly plic nebo záněty ledvin.

Fotografie: Už je uklizeno. Bez vážnějších problémů se o víkendu uskutečnila technoparty CzaroTekk u Krásna na Sokolovsku. Včera odpoledne odjela většina účastníků. Současně byly na pozemku odklizeny odpadky.

Foto čtk Ivan Babej

 
 


 

Technoparty CzaroTekk, která se koná u Krásna na Sokolovsku
autor: ČTK/Babej Ivan    

Technoparty CzaroTekk nepřeje počasí

KRÁSNO - Technoparty CzaroTekk, která se koná od pátku u Krásna na Sokolovsku, opustila podle policie dnes odpoledne kvůli zimě asi tisícovka účastníků. Ráno tam přitom bylo přibližně 3000 příznivců technohudby z celé Evropy. Počasí ale akci od samého počátku nepřeje. Stále se ochlazuje, během dne sněžilo, foukal ledový vítr a v noci má teplota na náhorní plošině Slavkovského lesa klesnout na nulu.
 

POZNÁMKA

Party začíná

 

Sokolovský deník - 29.4.2006


 

Do Krásna začali přijíždět první účastníci technoparty. Ta se zde má konat až do úterý. Po nešťastně řešeném zákroku vloni u Tachova bude celou krásenskou party policie jen hlídat. Prý bude kontrolovat dodržování veřejného pořádku a plynulost a bezpečnost dopravy. V praxi to znamená, že policejní zásah dva měsíce před volbami nikdo nenařídí, i kdyby se technaři roztáhli po celém okolí a dělali nevím co. Takže teď je řada na technařích. Mohou dokázat, že jejich party nejsou tak škodlivé, jak se někdy říká. Mohou dokázat, že se prostě chtějí jen sejít a pobavit se. Že nic nezničí a uklidí po sobě. A že je možné vše dopředu nahlásit a domluvit se. Pak možná přestane být technoparty strašákem.

Martin Kasal

Česká tisková kancelář - 29.4.2006


 

Účastníci CzaroTekku už odpoledne sami připustili, že pokud se počasí nezlepší, asi řada z nich raději odjede. Zvuková aparatura sice stojí na pevné ploše bývalého polního letiště státních statků, ale stany se topily v mokré a bahnité louce. "Přijeli jsme jen na jeden den. Když se alespoň trochu neoteplí, nejspíše to večer zabalíme. Je to škoda, dobře se to tady rozjelo a je fajn zábava," řekl jeden z technařů.

Odpoledne se sice na krátkou chvíli nad Krásnem mraky roztrhaly, ale po necelých dvou hodinách se opět zatáhlo. Začal znovu padat sníh s deštěm. "Podle našeho odhadu zůstalo na letišti kolem dvou tisícovek lidí. Baví se, nemáme s nimi vážnější problémy. Odjíždějící řidiče kontrolujeme, jestli neřídí podnapilí. U 13 jsme při dechové zkoušce alkohol zjistili," řekla vpodvečer policejní mluvčí Jana Václavová.

Technoparty CzaroTekk se odehrává na pronajatém pozemku podnikatelky z Krásna. Patří jí bývalé polní letiště státních statků, kde pořadatelé rozestavili na zpevněné asfaltové ploše 22 zvukových aparatur. Akci mají řádně povolenu a souhlas k ní dala i správa Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Reproduktory jsou natočeny mimo obec, takže v Krásně není jejich zvuk téměř slyšet.

CzaroTekk začal v Krásně v pátek a lidé by tam měli být až do pondělí. Akce je ale nahlášena až do úterý. Pořadatelé pak mají plochu uklidit, odvézt odpadky a předat majiteli. Na ploše mají chemické záchody a cisterny s pitnou vodou.

Proti větší akci CzechTek zasáhli loni v létě policisté. Proti tanečníkům použili kromě pendreků a ochranných štítů i vodní dělo a slzný plyn. Na straně policistů i technařů bylo několik zraněných. Policejní zákrok přišel daňové poplatníky na 31 milionů korun. Podle veřejného ochránce práv Otakara Motejla byl zásah nepřiměřený, premiér Jiří Paroubek či ministr vnitra František Bublan ho obhajovali.

VLADIMÍR MELUZÍN

Sokolovsko okupují technaři

 
 

Plzeňský deník - 29.4.2006


 

Krásno - První účastníci technoparty CzaroTekk 2006 přijeli včera do Krásna na Sokolovsku. Odpoledne už měli postavených přes deset hudebních souprav, kolem kterých začínalo tančit na dvě stě technařů. Policie i pořadatelé očekávali největší nápor přijíždějících účastníků během včerejšího večera a dneška. Organizátoři s přítomnými policisty bez problémů komunikují. "Nechceme, aby se opakoval loňský rok," vysvětlil jeden z pořadatelů. Pozemky mají technaři řádně pronajaté a také akci ohlásili policii i obci.

Pokračování na str. 4

Dokončení ze str. 1

Účastníci se tak neobávají, že by se je policisté snažili násilím vyhnat. "Nemají důvod party ukončit. Vše je legální," tvrdí Lukáš Sennel, který do Krásna přijel z Moravy. "Nechceme tady nic ničit ani nikoho obtěžovat. Chceme se jenom bavit. Pokud se někomu tenhle styl nelíbí, tak ať si jde někam jinam," vzkazuje další účastník party Radim Peter. Ani on se neobává, že by policie zopakovala tvrdý zásah, jaký předvedla loni na Tachovsku.

V okolí Krásna, především na příjezdových komunikacích, je od včerejšího dne několik desítek policistů. "Provádíme běžný výkon k zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti dopravy," uvedl mluvčí západočeských policistů Jiří Soukup. "V žádném případě se nechystá ukončení party," dodal.

Technaři většinou nevadí ani obyvatelům nedalekého Krásna. "Hudba je slyšet. Ale stejně tak je v noci slyšet i kamenolom," řekl Petr Zahrádka z Krásna. Skeptičtější je starosta Krásna Otto Wied. Ten tvrdí, že se během party kvůli monotónní hudbě nevyspí.

Účastníkům zatím nepřeje počasí. Během celého včerejšího dne drobně pršelo. Stejná předpověď je i na celý víkend. "Nevadí nám to. Zůstaneme," slibovala včera technařka Katka z Pardubic. Na místě akce má své zázemí Integrovaný záchranný systém. Policisté a hasiči zůstanou u letiště až do pondělí. Přímo na místě pak pořadatelé zajistili kontejner na odpadky, mobilní toalety či dřevo na táboráky. Technoparty má trvat do úterý.

Fotografie: První stovky vyznavačů techna se včera sjely na povolenou akci na letiště v Krásně na Sokolovsku.

Foto Martin Kasal

MARTIN KASAL

Technaři dorazili.

 

Středočeské Deníky Bohemia - 29.4.2006


 

Fotografie: Prvních několik set účastníků technoparty CzaroTekk 2006 začalo včera v deštivém a chladném počasí stavět první soundsystémy na soukromém letišti poblíž obce Krásno na Sokolovsku. Technaři si na akci pronajali pozemek a ohlásili ji obecnímu úřadu. Podle odhadů by mohlo do Krásna přijet až několik tisíc lidí. Foto čtk Ivan Babej

Technoparty zřejmě bude

 
 

Plzeňský deník - 27.4.2006


 

Krásno - Plánovanou technoparty CzaroTekk 2006 v Krásně na Sokolovsku už nejspíš nic nezastaví. Včera měli organizátoři oficiálně oznámit, zda akci odvolávají. S novináři se však odmítli bavit. Když jim ale volal účastník party, tomu do telefonu řekli, že o žádném rušení neuvažují. Policie se na víkendovou akci chystá.

"Pokračujeme v přípravách," potvrdila včera mluvčí západočeských policistů Jolana Číhová. "Zprávy o možném rušení máme, ale jen od jedné strany pořadatelů. Další zase tvrdí opak," dodává. Podle mluvčí budou policisté na místě v každém případě už od pátečního odpoledne. "Budeme zajišťovat dopravní situaci a veřejný pořádek při příjezdů účastníků na letiště v Krásně," upřesnila Číhová. Přímo na místě bude stanoviště integrovaného záchranného systému.

Ani v obci nemají oficiální zprávy o tom, že by se CzaroTekk 2006 měl rušit. Starosta Otto Wied sice osobně není pořádáním technoparty nadšený, ale na základě rozhodnutí zastupitelů akci povolil. I na internetu na stránce freetekno.cz byla včera stále zveřejněná pozvánka do Krásna.

O rušení party mluvil na začátku týdne jeden z pořadatelů, který se představil jako Luboš. O odvolání prý uvažoval proto, že se o party začalo příliš mluvit a psát v novinách, a pořadatelé se tak obávali, že přijede příliš mnoho lidí.