Karlovarský (Kraj Karlovarský)
Krásno odmítlo investora. Slavkov o něj stojí
Horní Slavkov - Spory mezi obcí Krásno a zdejší firmou KMK Granit došly tak daleko, že zastupitelstvo odmítlo firmě prodat pozemek pro stavbu nového závodu na mletí živců. Příležitosti se chopilo sousední město Horní Slavkov, které pro stomilionovou investici okamžitě nabídlo hektarovou plochu. Do roka na pozemku poblíž hornoslavkovské věznice vyroste provozovna, v níž najde práci asi patnáct lidí.

"My si významných podnikatelů vážíme a vítáme je," prohlásil v narážce na krásenský postoj starosta Horního Slavkova Petr Hanzík. Svolává mimořádné zasedání městského zastupitelstva, které rozhodne o prodeji pozemku firmě za pobídkovou cenu deset korun za metr čtvereční. "Pro město bude investor přínosem kvůli novým pracovním místům a také z toho pohledu, že bude mít sídlo u nás," řekl Hanzík.

Firma KMK Granit těží živec v pronajatém lomu na okraji Krásna. Do regionu přivedla zahraničního partnera, který chce investovat do závodu na mletí živců a hledal vhodný pozemek. V Krásně neuspěl. Zastupitelé investora odmítli. Nemohou těžařské firmě zapomenout, že v chráněném ložiskovém území blokuje přípravu osmnácti obecních parcel pro stavbu rodinných domků. "Chtěli jsme, aby nový závod stál v Krásně. Bohužel nám obec ani neodpověděla. Rozhodli jsme se proto pro Horní Slavkov, který jsme měli v záloze," uvedl jednatel KMKGranit Miroslav Kolbasa. Závod na zpracování živců v hodnotě od jednoho do pěti milionů eur postaví firma se zahraniční majetkovou účastí. "Půjde o moderní, bezhlučnou a bezprašnou továrnu, která pokryje potřeby zákazníků ve střední Evropě," dodal jednatel.

Pokračování na straně B2

Krásno odmítlo investora. Horní Slavkov o něj stojí

Pokračování ze strany B1

Kolbasa nepočítá s tím, že by přeprava suroviny z Krásna do Horního Slavkova a odtud k zákazníkovi nějak významně zatížila dopravu v okolí. "Ten výrobek se musí odvézt. Vozíme ho už nyní," poznamenal. KMK Granit těží asi dvě stě tisíc tun živce ročně.

Vedení Horního Slavkova uvažuje i o tom, že by město mohlo mít z firmy výrazný příjem do rozpočtu. To když se v budoucnu změní zákon, který při přerozdělování daně z právnických osob více zohlední, kde firmy sídlí. "Ta firma totiž bude mít velmi slušný obrat. Chceme s ní také jednat o podpoře kultury a sportu ve městě," řekl starosta Hanzík.

Starosta Krásna Otto Wied se k odchodu investora odmítl vyjádřit. Už dříve si stěžoval, že KMK Granit brání rozvoji obce tím, že nesouhlasí se stavbou rodinných domů. Firma tvrdí, že se jen chrání, protože otřesy při trhacích pracích v lomu by mohly domky poškodit. "Není to správné. Lom není tak blízko. Vzdušnou čarou půl kilometru. Firma se nemusí obávat, že by ji někdo kvůli prasklinám žaloval," uvedl starostaWied.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

Autor: BOHUMIL ZEMAN

 

copyright: MAFRA a.s. - MF DNES - iDNES